Dne 1. 6. 2018 proběhly v rámci česko-polského projektu Trávíme čas společně – česko-polský projekt pro děti a mládež z Krnova a Pietrowic, s registračním číslem projektu CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_009/0000858, spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu „Překračujeme hranice 2014-2020 dvě akce:
Česko-polské hry pro děti a mládež
Letošní dětský den Střediska volného času Krnov se nesl v duchu sportovních her.
Na zahradě čekalo na děti celkem 20 stanovišť, která se dělila na soutěžní a nesoutěžní. Děti si měly možnost vyzkoušet nejen jim známé sporty jako je badminton či lukostřelba, ale také například laserovou střelnici, pukec, discgolf a slackline.
Na zahradu tedy zavítali nejen žáci základních škol z Krnova o okolí, ale také žáci ze základní školy Pietrowice. Celkem se tak 1. ročníku česko-polských her zúčastnilo 300 dětí, z toho 149 mladých soutěžících. Kromě krásných zážitků si každý z nich s sebou odnesl pamětní placku.
Mezinárodní fotografický workshop
Další zajímavou událostí, která se konala v rámci projektu Trávíme čas společně spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu Překračujeme hranice 2014-2020, byl fotografický workshop. V jeho první části uskutečněné dne 23. května se čeští a polští účastníci seznámili s nejdůležitějšími součástmi fotoaparátu, jejichž funkce si následně vyzkoušeli v praxi na akci Orientační běh v Pietrowicích.
Své znalosti mladí fotografové prohloubili v druhé části workshopu, která proběhla v pátek 1. června a která se zaměřovala na možnosti realizace nejrůznějších efektů. „I v tomto případě byla dětem na několik hodin přidělena role profesionálních fotografů, jejichž úkolem tentokrát bylo zdokumentovat ‚Česko-polské sportovní hry‘,“ říká Veronika Kozlíková, ředitelka Střediska volného času Krnov. Jelikož všichni účastníci hodnotili akci velmi pozitivně, pokusy o přiblížení fotografického světa dětem tímto nekončí. Již od září se tak můžeme těšit na nový zájmový útvar SVČ Krnov věnovaný právě profesionálnímu fotografování.
Za poznáním staročeských zvyků a řemesel
Nosnou myšlenkou projektu bylo poznání a oživení staročeských zvyků, řemesel a dovedností našich předků. Účastníci si rozšiřovali pomocí zážitkové pedagogiky interaktivní formou své obzory v oblasti staročeských zvyků všech ročních období. Měli možnost uvědomovat si identitu a příslušnost ke svému regionu.
V rámci projektu se návštěvníci aktivně zapojili v dílnách a vyzkoušeli si téměř všechny činnosti a řemesla vztahující se k tématu.
Obsahem celého projektu byly tyto programy:
I. „Za poznáním staročeských zvyků a řemesel“ aneb Podzimní domeček (říjen 2010)
II. „Za poznáním staročeských zvyků a řemesel“ aneb Mikulášský domeček (prosinec 2010)
III. „Za poznáním staročeských zvyků a řemesel“ aneb Jarní domeček (duben 2011)
IV. „Za poznáním staročeských zvyků a řemesel“ (červen 2011)